Tarih: 10.07.2024
ŞEMSİ YASTIMAN KABRİ BAŞINDA ANILDI

30 yıl önce aramızdan ayrılan Şemsi Yastıman’ı Anma Programı kapsamında 10 Temmuz 2024 Çarşamba günü saat 12:00’da, İmaret Mezarlığı’nda Kabir ziyareti yapıldı

 

Kırşehir Belediyesi’nin yaptığı girişimler sonucu Lapseki Kaymakamlığı, Adatepe Köyü Muhtarlığı ve çok değerli aile fertlerinin oluru ile; 10 Temmuz 1994 tarihinde hayata gözlerini yuman Şemsi Yastıman’ın naaşı 9 Temmuz 2021 Cuma günü İmaret Mezarlığı’ndaki Şeyh Süleyman Türbesi yanına nakledilmişti.

 

Hasreti olduğu Şirin Kırşehir’deki İmaret Mezarlığı’ndaki Şeyh Süleyman Türbesi yanına defnedilen Şemsi Yastıman’ı Anma programı kapsamında, Belediye Başkanımız Selahattin Ekicioğlu, Başkan Yardımcılarımız, Belediye Meclis Üyelerimiz ve Şemsi Yastıman’ın gönül dostları Kabir ziyaretinde bulunarak dua okudular.

 

Belediye Başkanımız Selahattin Ekicioğlu, yapılan duaların ardından yaptığı açıklamasında şunları söyledi:

 

“Türk Halk Müziği’ne kaynak kişi ve derleyici kimliğiyle emeği geçmiş olan büyük halk sanatçısı hemşehrimiz Şemsi Yastıman’ı HASRETİ olduğu Kırşehir’de anıyor olmanın gururunu yaşıyoruz.

 

Hatırlanacağı üzere 10 Temmuz 1994 tarihinde İstanbul’da 71 yaşında hayata gözlerini yuman ünlü saz ve söz sanatçısı hemşehrimiz Şemsi Yastıman, o dönem Çanakkale’nin Lapseki ilçesinde defnedilmişti.

 

Yaptığımız girişimler sonucu Lapseki Kaymakamlığı, Adatepe Köyü Muhtarlığı ve çok değerli aile fertlerinin oluru ile 30 yıl önce hayata gözlerini yuman Şemsi Yastıman’ın naaşı bugün HASRETİ olduğu Şirin Kırşehir’deki İmaret Mezarlığı’ndaki Şeyh Süleyman Türbesi yanına bulunuyor.

 

Döneminde onlarca plak dolduran ve pek çok kez Türkiye Radyoları’nın programlarına davet edilerek ilimizin kültürel mirasını tüm Türkiye ile paylaşan Şemsi Yastıman, özellikle Halk Müziği geleneğinin çalıp söyleme tarzını benimsemiş bir halk sanatçısı olarak adından söz ettirmiş ve müzik tarihimizde eşsiz bir örnek olmuştur.

 

Özellikle Halk Müziği geleneğinin söyleyiş tarzını benimsemiş bir Halk Sanatçısı olan Şemsi Yastıman’ın kendi deyimiyle Memleket Hasreti’ni sona erdirmenin gururunu yaşıyor, kendisine bir kez daha Allah’tan rahmet diliyorum.” 

Kabir ziyaretini takiben Kırşehir Belediyesi tarafından helva dağıtımı gerçekleştirildi.

Çağrı Merkezi
Copyright © 2020 T.C. Kırşehir Belediyesi | Tüm Hakları Saklıdır.
Ceviz Bilişim Web Tasarım
ONLİNE İŞLEMLER ASKIDA FATURA