Tarih: 09.07.2024
ŞEMSİ YASTIMAN ANMA PROGRAMI ÇARŞAMBA GÜNÜ

Başkanımız Selahattin Ekicioğlu: Halk sanatçısı Şemsi Yastıman’ı rahmet ve saygıyla anıyorum.

 

30 yıl önce aramızdan ayrılan Şemsi Yastıman’ı Anma Programı kapsamında 10 Temmuz 2024 Çarşamba günü saat 12:00’da, İmaret Mezarlığı’nda Kabir ziyareti yapılacak. Akşam saat 20:30’da ise Kent Park Amfideki Müzik Durağında ise Şemsi Yastıman Anma Programı gerçekleştirilecek.

 

Kırşehir Belediyesi’nin yaptığı girişimler sonucu Lapseki Kaymakamlığı, Adatepe Köyü Muhtarlığı ve çok değerli aile fertlerinin oluru ile; 10 Temmuz 1994 tarihinde hayata gözlerini yuman Şemsi Yastıman’ın naaşı 9 Temmuz 2021 Cuma günü İmaret Mezarlığı’ndaki Şeyh Süleyman Türbesi yanına nakledilmişti.


HASRETİ olduğu Şirin Kırşehir’deki İmaret Mezarlığı’ndaki Şeyh Süleyman Türbesi yanına defnedilen Şemsi Yastıman’ı Anma programı kapsamında 10 Temmuz 2024 Çarşamba günü saat 12:00’da İmaret Mezarlığı’ndaki Kabri ziyaret edilecek.


Anma Programı çerçevesinde akşam saat 20:30’da ise Kent Park Amfideki Müzik Durağında dostlarının dilinden Şemsi Yastıman anlatılacak. Program dahilinde Yastıman’ın eserleri seslendirilecek ve sinevizyon gösterimi ile birlikte helva dağıtımı da gerçekleştirilecek.


 Türk Halk Müziği'ne kaynak kişi ve derleyici kimliği ile emeği geçmiş büyük halk sanatçısı Şemsi Yastıman’ın Çanakkale'nin Lapseki İlçesinde bulunan naaşının 9 Temmuz 2021 Cuma günü İmaret Mezarlığı’ndaki Şeyh Süleyman Türbesi yanında defnedildiğini belirten Belediye Başkanımız Selahattin Ekicioğlu, açıklamasında şunları söyledi:


“Türk Halk Müziği’ne kaynak kişi ve derleyici kimliğiyle emeği geçmiş olan büyük halk sanatçısı hemşehrimiz Şemsi Yastıman’ı HASRETİ olduğu Kırşehir’de anıyor olmanın gururunu yaşıyoruz.


Hatırlanacağı üzere 10 Temmuz 1994 tarihinde İstanbul’da 71 yaşında hayata gözlerini yuman ünlü saz ve söz sanatçısı hemşehrimiz Şemsi Yastıman o dönem Çanakkale’nin Lapseki ilçesinde defnedilmişti.


Yaptığımız girişimler sonucu Lapseki Kaymakamlığı, Adatepe Köyü Muhtarlığı ve çok değerli aile fertlerinin oluru ile 30 yıl önce hayata gözlerini yuman Şemsi Yastıman’ın naaşı bugün HASRETİ olduğu Şirin Kırşehir’deki İmaret Mezarlığı’ndaki Şeyh Süleyman Türbesi yanında bulunuyor.


Döneminde onlarca plak dolduran ve pek çok kez Türkiye Radyoları’nın programlarına davet edilerek ilimizin kültürel mirasını tüm Türkiye ile paylaşan Şemsi Yastıman, özellikle Halk Müziği geleneğinin çalıp söyleme tarzını benimsemiş bir halk sanatçısı olarak adından söz ettirmiş ve müzik tarihimizde eşsiz bir örnek olmuştur.

Özellikle Halk Müziği geleneğinin söyleyiş tarzını benimsemiş bir Halk Sanatçısı olan Şemsi Yastıman’ın kendi deyimiyle MEMLEKET HASRETİ’ni sona erdirmenin gururunu yaşıyor, kendisine bir kez daha Allah’tan rahmet diliyorum.”

Çağrı Merkezi
Copyright © 2020 T.C. Kırşehir Belediyesi | Tüm Hakları Saklıdır.
Ceviz Bilişim Web Tasarım
ONLİNE İŞLEMLER ASKIDA FATURA