Tarih: 03.12.2021
BÜYÜK OZANIMIZ MURARREM ERTAŞ'I ANMA PROGRAMI YAPILDI

Büyük Ozanımız Muharrem Ertaş'ı anma programı kapsamında 2 Aralık 2021 Perşembe günü Muharrem Ertaş ve Neşet Ertaş'ın kabri ve Muharrem Ertaş Evini ziyaret eden Belediye Başkanımız Selahattin Ekicioğlu, değerlerimizin yaşatılması için ne gerekiyorsa yapacaklarını ifade etti.

 

2 Aralık 2021 Perşembe günü Neşet Ertaş Kültür Sanat Merkezi'nde saat 19:00’da, Gülşen Kutlu, Ertaş Kardeşler ve Kırşehir Belediyesi Türk Halk Müziği Korosu'nun verdiği konsere Vali İbrahim Akın’la birlikte katılan Başkanımız Selahattin Ekicioğlu Büyük Ozanımız Muharrem Ertaş’ı bir kez daha andıklarını ifade etti.

 

            Başkanımız Ekicioğlu, 3 Aralık 1984 tarihinde aramızdan ayrılan Büyük Bozlak Ustası Muharrem Ertaş’ın Türk halk Müziği’nde Anadolu’da ve Dünyada bir ekol olduğunu dile getirerek şunları ifade etti:

 

            “Bilindiği üzere Bozlak denilince akla gelen ilk isim Muharrem Ertaş’tır. Onun sesinin genişliği, rengi, tınısı ve tekniği yönünden eşsiz bir değer olduğu bugün bütün müzik otoriteleri tarafından da kabul edilmektedir. Bozlak kültürünün en önemli üstadı olan Muharrem Ertaş, başta oğlu Neşet Ertaş olmak üzere birçok kişiye de örnek olmuştur.

 

            Büyük saz ve söz üstadı Muharrem Ertaş, kökü yüzyıllar öncesine dayanan Anadolu Abdal geleneğinin en önemli temsilcilerinden biri olarak tarihteki yerini almıştır. Oğlu Neşet Ertaş'ın babasını "Muharrem Ertaş bir gönül delisi, bir insan velisi idi." şeklindeki tarifi bizlere çok şey anlatmaktadır.

 

            Muharrem Ertaş, mütevazı yaşam biçimi ve türküleriyle, hayatın güzelleşmesi adına bahsettiği gerçekçi ifadelerle, eşsiz sesi ve sazıyla bu gelenek içinde çok ayrı ve özel bir yere sahiptir.

 

            Karacaoğlan'dan, Dadaloğlu'ndan, Pir Sultan Abdal'dan aldığı felsefeyle Türküleri havalandıran Muharrem Ertaş, son nefesine kadar sazı ve sözüyle Anadolu Abdal geleneğinin devam ettirilmesini dillendirmiştir. Bu nedenle de Anadolu Abdal geleneğinin yaşatılması için bizlere çok büyük sorumluluklar düşmektedir.

 

            Bozlağın ana vatanı Kırşehir'in, UNESCO'nun müzik alanındaki Yaratıcı Şehirler Ağı'na Türkiye'den giren ilk şehir olmasındaki en büyük ve temel pay kuşkusuz başta Muharrem Ertaş olmak üzere Neşet Ertaş ve bu geleneğin devam ettiricileridir. Bu nedenle de onlara çok şey borçluyuz.

 

            Bundan 37 yıl önce aramızdan ayrılan Anadolu Abdal geleneğinin en önemli temsilcisi Muharrem Ertaş'ı bir kez daha saygı ve özlemle anıyorum."

Çağrı Merkezi
Copyright © 2020 T.C. Kırşehir Belediyesi | Tüm Hakları Saklıdır.
Ceviz Bilişim Web Tasarım
ONLİNE İŞLEMLER ASKIDA FATURA