Tarih: 02.08.2021
BAŞKANIMIZ SELAHATTİN EKİCİOĞLU YURDUN DÖRT BİR YANINDA YAŞANAN YANGIN FELAKATİYLE İLGİLİ AÇIKLAMA YAPTI

 

Başkanımız Ekicioğlu: Belediyemiz İtfaiye Müdürlüğü personel ve araçlarımız yangın söndürme çalışmalarına destek vermek üzere Cumartesi günü yola çıktı ve müdahale çalışmasına katıldı.

 

Kırşehir Belediye Başkanımız Selahattin Ekicioğlu yaptığı basın açıklamasında şunları ifade etti.

Sevgili Kırşehirliler, ülke olarak hem iyi em de zor günleri bir arada yaşıyoruz.

Bir yandan Tokyo 2020 Olimpiyatlarında Kadın Milli Takımımızın başarısı; yine Olimpiyatlarda Türkiye'nin ilk altın madalyasını kazanarak bizleri de bu gurura ortak eden Milli okçumuz Mete Gazoz’un sevincini yaşarken,diğer yandan da ne acıdır ki ülkemizin dört bir yanından gelen sel, yangın ve beraberindeki vefat haberleriyle içimiz yanıyor.

Her nerede ve ne şekilde olursa olsun yaşanan sevinçler ve acılar hepimizin ortak noktada buluşma alanlarımız.

Bu ülke ve bu ülkenin evlatları Kurtuluş Savaşı’nda nasıl dünya emperyalistlerine karşı Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün ardında kenetlenip küllerinden yeniden doğuş destanını dünya aleme göstermişlerse, yaşadığımız bu acı tablolar karşısında da bir olup dayanışma ruhu ve kardeşlik değerlerinin bizlere kazandırdıklarıylaçıkmasını başaracaktır.

Bilindiği üzere 2019 yılının temmuz ayında da yurdun çeşitli bölgelerinde ardı ardına çıkan orman yangınlarını Meclis gündemine taşıyan CHP İstanbul Milletvekili Dr. Ali Şeker, 2 yıl önce 'yangın söndürmede kullanılan hava aracı sayısını iktidara sormuş ve gereken bütçenin neden ayrılmadığına bir türlü anlam verilemediği de vatandaşlarımızla paylaşmıştı. 

Ülkemizin acil ihtiyacı Kanal İstanbul ya da HES’lervb. projeler değil, halkımızın hayatına mal olabilecek felaketlerin önüne geçilmesi için acil alınması gereken önlemlerdir.

Malesef gerekli tedbirler ve önlemler alınmadığı için sadece 2020 yılında çıkan 3399 yangında 20.971 hektar ormanımız yanmış. Bu yangınların %54’ünün yani yarısından fazlasının sebebi belirlenememiş. Son 5 yılın verilerine baktığımızda 13.853 yangın çıktığını görüyoruz. Yani son 5 yılda her gün en az 7 yangın çıkmış. Bu yangınların da yarıdan fazlasının, 7176’sının sebebi bilinmiyor.  

Yaşanan bu gelişmelerden ülkemizde çıkan orman yangınları karşısında uçak, helikopter gibi yangın söndürme envanterimizin yetersizliğini rahatlıkla görebilir. İstenseydi gereken tedbirleri alınabilir ve bugün yaşanan felaket belki de bu boyutuyla yaşanmazdı.

Son yangınlarda yaşamını yitirenlerin sayısı ne yazık ki 7'e yükseldi ve içimiz yanmaya devam ediyor.

Biz de Kırşehir Belediyesi olarak yaşanan bu acıyı paylaşıyor ve yurdun neresinde olursa olsun halkımızın yardımına koşacağımızın bilinmesini istiyoruzBu kapsamda Belediyemiz İtfaiye Müdürlüğü ekiplerimiz araçlarımızla Manavgat'taki yangın söndürme çalışmalarına destek vermek üzere Cumartesi günü yola çıktı ve müdahale yerlerine ulaştı.

Bir kez daha yangınlarda hayatını kaybedenlere Allah'tan rahmet, yakınlarına başsağlığı diliyorum.

Çağrı Merkezi
Copyright © 2020 T.C. Kırşehir Belediyesi | Tüm Hakları Saklıdır.
Ceviz Bilişim Web Tasarım
ONLİNE İŞLEMLER