Tarih: 28.02.2022
BAŞKANIMIZ EKİCİOĞLU: ANADOLU’DA ÖRNEK BİR PROJEYİ HAYATA GEÇİRECEĞİZ!
BAŞKANIMIZ EKİCİOĞLU: BİZ BALIK TUTMAYI BİLİYORUZ; OLTA VE AĞA GEREKSİNİMİMİZ VAR! BİZ, ÜRETEN BİR BELEDİYE OLMAK İÇİN YOLA ÇIKTIK!
BAŞDANIŞMAN GÜNAYDIN: BELEDİYECİLİK SADECE KALDIRIM YAPMAK DEĞİLDİR VE BİZ KIRŞEHİR’DE BU İŞİ YAPMAYA VARIZ. ELİMİZİ TAŞIN ALTINA KOYMAYA HAZIRIZ!
BELPA A.Ş. GENEL MÜDÜRÜ DEĞERLİ: ANKARA’DAKİ KOOPERATİFLERİ DESTEKLİYORUZ KIRŞEHİR’E DE DESTEK SUNARIZ!
BAŞKANIMIZ SELAHATTİN EKİCİOĞLU, İBB VE ANKARA BB EKİBİNE ENTEGRE TESİSİ PROJESİNİ TANITTI

Belediye Başkanımız Selahattin Ekicioğlu, 25 Şubat 2022 Cuma günü İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun Başdanışmanı Gökhan Günaydın ve Ankara Büyükşehir Belediyesine bağlı BELPA A.Ş. Genel Müdürü Ramazan Değerli ile Kırşehir’de kurmayı hedefledikleri Et Entegre Tesisi ve Bakliyat Paketleme Tesisiyle ilgili Milletvekilimiz Metin İlhan’la birlikte Fabrika alanında bir görüşme gerçekleştirdi.
İstanbul Büyükşehir Belediyesi Anadolu Projelerini Uygulama Sorumlusu Mimar Ahmet Emin Avşar’la birlikte ilimize gelen İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun Başdanışmanı Gökhan Günaydın ve Ankara Büyükşehir Belediyesine bağlı BELPA A.Ş. Genel Müdürü Ramazan Değerli’ye kurulması hedeflenen tesis alanında bina ve arazinin fiziki konumunu tanıtan Belediye Başkanımız Selahattin Ekicioğlu, projenin hayata geçmesiyle birlikte bölgede çok önemli bir istihdam alanı yaratacaklarını ifade etti.
Projenin hayatiyet kazanmasıyla birlikte Sarıyahşi, Bâlâ, Kaman başta olmak üzere çevre illerden de özellikle çiftçilere yönelik Tarıma dayalı Sanayiyi geliştirme noktasında çok önemli bir katkı sunacaklarını ifade eden Başkanımız Ekicioğlu, yaratılacak olan istihdam alanıyla birlikte 10 bin aileye dokunacak ve Anadolu’da örnek gösterilecek bir projenin gerçeklik kazanacağına işaret etti.
Fabrika alnındaki fiili tanıtımın ardından Ağalar Konağı’nda verilen molanın ardından Neşet Ertaş Kültür Sanat Merkezindeki gönül dağı toplantı salonuna geçilerek projenin teklik ve mali yapısıyla ilgili bir sunum gerçekleştirildi. Buradaki toplantıya Kırşehir Köy Kent Kooperatifi ile S.S. Kırşehir Kadın Girişimi ve İşletme Kooperatifi yönetici ve üyeleriyle birlikte Kırşehir Ziraat Odası Başkanı Sinan Purcu da katıldı.
Toplantı salonundaki sunum öncesi bir konuşma gerçekleştiren Belediye Başkanımız Selahattin Ekicioğlu, atıl durumdaki fabrika binası ve dev arazinin alınmasıyla üretim ve istihdama yönelik örnek bir projeyi hayata geçirmeyi hedeflediklerini söyledi. Başkanımız Ekicioğlu, Büyükşehir Belediyelerinin bu projeye destek sunmasının önemini de vurguladı.
Ankara-Kayseri yolu üzerinde 200 dönümlük ticari alan üzerinde bulunan tesisin yapılacak olan yatırımla birlikte Anadolu’da örnek gösterilecek bir işe imza atacaklarını söyleyen Başkanımız Ekicioğlu, şunları ifade etti:
“Belediyeler, kaldırım, yol, su hizmeti gibi görevlerini zaten yerine getiriyorlar. Bugün geldiğimiz noktada ülkenin tarım politikasının olmadığı gün gibi aşikardır. Son yaşanan Ukrayna-Rusya krizi de bu konuda ne kadar riskli bir durumla karşı karşıya olduğumuzun göstergesi. Tarımda dışarıya bağlı olmak her zaman büyük bir riski barındırmaktadır.
Gıdaya ulaşmak ve toplumun, insanlarımızın sağlıklı beslenmeleri her şeyden daha çok önemlidir. Biz, üretmeyen bir toplumun gelişemeyeceğini söylüyoruz. Ulu Önderimiz Mustafa Kemal Atatürk’ün de dediği gibi “Her fabrika bir kaledir.” anlayışını benimsiyor ve önemsiyoruz. Biz Kırşehir Belediyesi olarak üreten bir Belediye olma yolunda adım atmak için yola çıktık.
Bu bağlamda, projemizi yerinde incelemek için ilimize gelen tüm katılımcılara da Kırşehirli hemşehrilerim adına teşekkürlerimi sunuyorum. Kooperatifler aracılığıyla halkımıza en iyi şekilde ulaşmanın yolunu arıyor ve yaratmaya çalışıyoruz. Kooperatif demek, çiftçi demektir. Üretimi tabana yaymayı hedefliyoruz; bunu da hep birlikte yapalım diyoruz.”
İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun Başdanışmanı Gökhan Günaydın da konuşmasında İstanbul Büyükşehir Belediyesi olarak Anadolu Projelerine destek vermeyi ilke edindiklerini belirterek şunları ifade etti:
“Böylesi projeleri önemsiyor ve geniş bir ekiple de değerlendirmelerimizi yapıyoruz. Kırşehir Belediyesi’nin bu umut veren projesini de yerinde incelemek için Kırşehir’e geldik. Biz, ayda 750 Bin Ton kendi köylülerimizde süt topluyoruz. 39 ilçesi buluna kentimize sütü UHT yaptırarak dayanıklı hale getiriyoruz. 140 Milyon TL’lik bedelle de 2023 yılının ihalesini yaptık. Ayrıca her Kurban Bayramı’nda da 150 Bin haneye 1’er kg.’lik et dağıtıyoruz. Fiyatlar baz alındığında “Yem” olayı da çok önemli. Bu noktada Ayçiçeği ve Hububat tohumu da dağıtıyoruz. Böylece hem üretenin hem de tüketicilerin kazanmasını sağlıyoruz. Sosyal Belediyecilik bu ve buna benzer çalışmalar baz alındığında daha da önemli hale geliyor.
Et konusunda İBB kendi ihtiyacını karşılıyor ama biz bu konuda Kırşehir Belediyesi’ne elimizden gelen desteği yaparız. Proje ve maliyet hesaplarının yapılması, sonrasında da nasıl bir hukuki yolun çizileceğinin belirlenmesi çalışmasının yapılması gerekir. Ortaklığın kurulması ve finansmanın sağlanmasıyla proje hayatiyet kazanır. Biz, bütün gücümüzle üreticiye destek vermek istiyoruz.”
Daha sonra söz alan Ankara Büyükşehir Belediyesine bağlı BELPA A.Ş. Genel Müdürü Ramazan Değerli de konuşmasında daha önce bir heyet olarak söz konusu projeyi incelemek üzere Kırşehir’e geldiklerini hatırlatarak şunları ifade etti.

“Biz, Ankara Büyükşehir Belediyesi olarak ciddi miktarda yemek üretiyoruz. Et ve süt konusunda da çeşitli girişimlerimiz var. Gıda tüm insanların vazgeçilmez ihtiyacıdır ve bizler de bu işlerin hukuki altyapısının oluşturulmasıyla birlikte bu işte varız ve Kırşehir Belediyesinin çabalarını destekliyoruz. Söz konusu alandaki değerin hayata geçirilmesi gerekiyor. Burada yapılan tüm çalışmalar da başkanımıza rapor halinde sunacağız. Kırşehir’de böylesi bir çalışmanın hayata geçirilmesi bölge il ve ilçelerine de katkı sunacaktır. Biz, Ankara’daki kooperatifleri destekliyoruz; Kırşehir’de de destek sunarız.”
İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun Başdanışmanı Gökhan Günaydın bu projeye ilkece umutlu baktıklarını ifade ederek projenin çizdirildikten sonra tekrar üzerinde çalışılası önerisini yaparak Ankara ve İstanbul Büyükşehir Belediyeleri olarak Kırşehir Belediyesi’nin başlattığı bu projeye olumlu baktıklarını ifade etti ve burada yapılan çalışmayı İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun bilgisine sunacaklarını söyledi.

Çağrı Merkezi
Copyright © 2020 T.C. Kırşehir Belediyesi | Tüm Hakları Saklıdır.
Ceviz Bilişim Web Tasarım
ONLİNE İŞLEMLER ASKIDA FATURA