Tarih: 01.07.2021
BAŞKAN EKİCİOĞLU: ÇİFTÇİLERİMİZLE EL ELE VERİP KIRŞEHİR’İ LAVANTADA MARKA HALİNE GETİRECEĞİZ!

Kırşehir Belediyesi tarafından geçen yıl 18 bin metrekarelik alana dikimi yapılan Lavantaların 3 Temmuz’da ikinci hasat yapılacak!

 

Kırşehir Belediyesi Park ve Bahçeler Müdürlüğü ekiplerince Kırşehir-Ortaköy Karayolu kenarında bulunan 18 bin metrekarelik alanda oluşturulan lavanta bahçesi bu yıl ikinci hasadını veriyor.

Kuraklığın giderek artması ile birlikte lavanta ekiminin önemli bir alternatif tarım aracı haline geldiğini belirten Belediye Başkanımız Selahattin Ekicioğlu yapmış oldukları çalışmalarla Lavantanın da Kırşehir’de yetiştirilebileceğini vurgulayarak ekonomik değeri de yüksek olan Lavantaların Kırşehir çiftçisi için önemli bir alternatif olduğuna dikkat çekti.

2020 yılında ilk hasadın yapıldığını hatırlatan Belediye Başkanımız Selahattin Ekicioğlu yapılan hasatla birlikte çiçeklerin kurutulduğunu ve Kırşehir halkına tanıtım amaçlı dağıtıldığını dile getirdi.

Kırşehirli üreticilerin dikkatini Lavantaya çekmek istediklerini söyleyen Belediye Başkanımız Selahattin Ekicioğlu ilerleyen süreçlerde bu alanda ülke ihtiyacına da katkı sunmayı hedeflediklerinin altını çizdi.

 BAŞKAN EKİCİOĞLU: LAVANTA FESTİVALİ DÜZENLEMENİN GURURUNU YAŞIYORUZ!

     3 Temmuz 2021 Cumartesi günü saat 11:00'da Güldiken Mahallesi Ortaköy Caddesi Park ve Bahçeler Müdürlüğü karşısındaki Lavanta Bahçesinde Lavanta Şöleni düzenlediklerini ifade eden Belediye Başkanımız Selahattin Ekicioğlu, programa tüm çiftçilerimizi ve Kırşehir halkını davet etti. Başkanımız Ekicioğlu, Şölende ayrıca Lavantanın yetiştirilme süreci ve Lavanta Yağının da nasıl elde edildiğini anlatacaklarını dile getirdi.


         Geçtiğimi yıl 24 bin Lavanta fidesinin dikiminin yapıldığını anımsatan Belediye Başkanımız Selahattin Ekicioğlu, önümüzdeki yıllarda bu alanın genişlemesini umduklarını söyledi.

          Lavanta yağının Tıp ve kozmetik alanlarında kullanıldığına dikkat çeken Belediye Başkanımız Selahattin Ekicioğlu, yağ olarak dünyada ilk 15'e giren bir bitkiden Kırşehir’in de mutlak surette faydalanması gerektiğini belirtti.

            Lavantadan elde edilen yağın litresinin piyasadan 800 liradan alıcı bulduğunu ifade eden Belediye Başkanımız Selahattin Ekicioğlu tarladan titizlikle toplanan lavanta yağının çok değerli bir yağ olduğunu söyledi.

            Dünyada Fransa ve Bulgaristan'ın lavanta yağ üretiminde önemli rol oynadığını ifade eden Başkanımız Ekicioğlu, Kırşehir'de yetiştirdikleri Lavantaların da uluslararası standartlarda olduğunu vurguladı.

            Lavanta yağının uzun yıllardır litresi 60 ile 80 Euro arasında satıldığını belirten Başkanımız Ekicioğlu, arz talep durumuna göre önümüzdeki dönemde Lavanta ekimine ve yetiştiriciliğine önem vereceklerini söyledi.

 

        Lavanta Şöleni alanında Panoramik fotoğraf çekim köşeleri, çocuklara özel palyaço gösterisi ve balon dağıtımı, Lavanta fidesi dağıtımı, lavanta kesesi ve lavanta buketi dağıtımı yapılarak Lavanta temalı ürünler sergilenecek ve katılımcılara ikramda bulunulacak.

Çağrı Merkezi
Copyright © 2020 T.C. Kırşehir Belediyesi | Tüm Hakları Saklıdır.
Ceviz Bilişim Web Tasarım
ONLİNE İŞLEMLER ASKIDA FATURA