20.01.18 20:06

Neşet Ertaş Kültür Sanat Merkezi’ndeki söyleşisinde ziyaret ettiği Kudüs’ün anlamını ve izlenimlerini anlatan Araştırmacı Yazar Ahmet Turgut, uyarıda da bulunarak “Meydanlarımız doluyor, hamdolsun; ama artık Kudüs için bir projemiz olmalı. Aksi halde bugün Kudüs’ü işgal sorunu yarın İstanbul olur.” dedi.

 

 

Neşet Ertaş Kültür  Sanat Merkezi’ndeki söyleşisinde ziyaret ettiği Kudüs’ün anlamını ve izlenimlerini anlatan Araştırmacı Yazar Ahmet Turgut, uyarıda da bulunarak “Meydanlarımız doluyor, hamdolsun; ama artık Kudüs için bir projemiz olmalı. Aksi halde bugün Kudüs’ü işgal sorunu yarın İstanbul’da olur.” dedi.

 

"Kalbim Kudüs’te Kaldı"  adlı romanıyla gönülleri fetheden Araştırmacı Yazar Ahmet Turgut, Kırşehir Belediyesinin Kültür etkinlikleri programları kapsamında Kırşehir’e geldi. "Yüz Yıllık Hüznümüz Kudüs" adlı programda Kudüs’ün tarihini ve Müslümanlar için değerini anlatan Ahmet Turgut, günümüzde Kudüs algısının yok olduğunu söyleyerek “İngiliz Siyonist çete, 100 yıl önce Kudüs’ü elimizden aldı. Bizler evlatlarımıza Kudüs için yaraları anlatmıyoruz. Kudüs’ün işgal altında olduğunu çocuklarımıza anlatmıyoruz. Tarih bize gösterdi. Kudüs’ün nasıl sevileceğini yahudiden öğrendik. Kudüs’ün nasıl yönetileceğini müslümandan öğrenirsin. 1800-1850 yılları arasında 2 asır evvel Kudüs ile ilgili 5000 adet eser yazıldı. 5000 tane genç o kitabı okudu 60 yıl sonra Kudüs’ü aldılar ama Türkiye’de 5000 tane Kudüs kitabını okuyan adam yok. Biz Kudüs’ü kahrolsun İsrail,Kahrolsun Amerika diye hatırlıyorsak , Kudüs’ü atalarımız iyi  bir şeyler yaptı diye hatırlıyorsak nostalji malzemesidir, politik bir malzemedir. Kudüs’le birlikte Kudüs algımız da zamanla yok oldu.” dedi. Konuşmasında uyarıda da bulunan deneyimli yazar “Kahrolsun diyecek coşkumuz var. Hamdolsun, meydanları da doluyoruz. Ama artık Kudüs’e yönelik bir projemiz olmalı. Aksi durumda geçmiş olsun.

 

Bugün Kudüs’ün işgal sorunu yarın İstanbul olur.” şeklinde konuştu. Etkinlikte ziyaret ettiği Kudüs’e yönelik izlenimlerini de aktaran Ahmet Turgut şöyle devam etti: “Ne zaman Filistine girsek Türk olduğumuzu anlayıp bize Türkçe cevap veriyor. Filistinli bir kadınala da anısını anlattı. Filistinlilere Sorduk, nasıl ayırt ediyorsunuz bizi diye. Bize “Türk turistler, Kudüs’te vatanlarına gelmiş asker gibi yürüyor, diğer turistler ise müze gezer gibi.dedi.  

Konuşmasının son bölümünde Ahmet Turgut Bugün Kudüs gider yarın İstanbul gider. Esir olan Kudüs değil , esir olan Müslümanların aklı ve iradesi. Günün birinde Müslümanlar Kudüs’ü kurtarmayacak. Kudüs şuuru ve ahlakı Müslümanları kurtaracak. İnşallah bizler Kudüs gibi temiz, mescidi aksa gibi aziz , Kudüs’un şuuru ile kurtulanlardan oluruz. İnşallah gönlümüzdeki Kudüs’e ulaşacağız. Allah muhafaza aksi olursa Kudüs’de gider ,İstanbul’da gider diyerek konuşmasını tamamladı.